Jaroslav Polaček ohlásil kandidatúru na primátora Košíc

Jaroslav Polaček, primátor Košice, ohlásenie kandidatúry

Košice 28. mája 2018

S heslom „Zabojujme o fungujúce Košice!“ ohlásil dnes na tlačovej konferencii občiansky aktivista a nezávislý poslanec Jaroslav Polaček svoju kandidatúru na post košického primátora. Jeho prioritou je, aby sa z Košíc stalo mesto fungujúce pre občanov. Mesto transparentné vo svojich rozhodnutiach, otvorené k svojim obyvateľom, s moderným prístupom k zeleným technológiám a občianskym mestom všetkých Košičanov.

Doplňujúce informácie:
PRESS / FOTO / TRANSPARENTNÝ ÚČET

Jaroslav Polaček je nezávislý kandidát s podporou Košických aktivistov, politických strán SaS, OĽaNO a KDH. Podporiť ho prišli ich čelní predstavitelia a poslanci národnej rady - Ľubomír Galko, Jozef Lukáč a Pavol Zajac, spolu s nezaradeným poslancom národnej rady Zsoltom Simonom. Za Košických aktivistov ho dnes osobne na tlačovej konferencii podporili Karol Labaš, Ladislav Lörinc a Henrich Burdiga, ako aj poslanci Košického samosprávneho kraja, mesta Košice a starostovia košických mestských častí.  Spolu s nimi ho prišli podporiť aj osobnosti, nezávislí odborníci a ochranári ako Ladislav Rovinský a Juraj Lukáč z lesoochranárskeho zoskupenia VLK. O podpore svojej kandidatúry stále rokuje aj so stranami Sme rodina, SPOLU - Občianska demokracia, Progresívne Slovensko, SMK a NOVA.

Rokovania prebiehajú aj k spoločnej kandidátke týchto strán a Košických aktivistov na poslancov mesta a starostov mestských častí. Uzavrieť by ich chceli ešte do začiatku letných prázdnin.

Výdavky na svoju primátorskú kampaň zatiaľ Jaroslav Polaček ešte nedokázal presne odhadnúť: "Neočakávam, že náklady na moju kampaň dosiahnu zákonný strop 250 000 eur. Komunikačná kampaň na primátora sa dá v Košiciach robiť od 40 000 eur. Do kampane vložím z vlastných zdrojov maximálne túto sumu, čo predstavuje približne ročný plat primátora. No na to, aby bola kampaň efektívna, to však stačiť nebude. Verím však, že sa nájdu aktívni Košičania, ktorým záleží na fungujúcich Košiciach a svojím príspevkom na môj transparentný účet pomôžu našej kampani. Z príspevkov budeme hradiť výdavky spojené s informačnou kampaňou pre voličov.“

Aktívne pôsobenie Jaroslava Polačeka vo verejnom živote sa začalo v roku 2009, keď sa stal predsedom Únie autodopravcov Slovenska. Bol jedným z hlavných organizátorov úspešného štrajku proti prvej vláde Róberta Fica v súvislosti so zavedením mýta. Od roku 2010 pôsobil ako prednosta úradu Mestskej časti Košice - Sever, kde sa aj vďaka nemu podarilo znova naštartovať jej rozvoj. V roku 2014 bol zvolený ako nezávislý za poslanca Mestského zastupiteľstva v Košiciach. V novembri 2017 získal v obvode Košice I najviac hlasov vo voľbách do zastupiteľstva Košického samosprávneho kraja, kde sa ako poslanec stal aj predsedom klubu nezávislých poslancov KSK.  

Viac: prečítajte si aj cely príhovor kandidáta

Počas uplynulých takmer štyroch rokov bol vnímaný ako jeden z najhlasnejších kritikov pomerov v meste Košice a štýlu vládnutia primátora Richarda Rašiho (Smer – SD). Kritizoval najmä rodinkárstvo na radnici, nárast politického biznisu pri riešení dôležitých otázok fungovania mesta, ústupky pre rôznych spriatelených developerov, či laxnosť vedenia mesta pri ochrane verejného záujmu. Patrí aj medzi najvýraznejších odporcov systému plateného parkovaniav správe spoločnosti EEI,(ne)koncepcie odpadového hospodárstva, dopravy ako aj neexistujúcej koncepcie pri rozvoji a predaji majetku mesta. Vo všetkých týchto oblastiach súčasné vedenie Košíc podľa neho zlyhalo pri ochrane záujmov nás všetkých Košičanov a dovolilo profitovať úzkym spriateleným skupinám.

„Vždy som sa snažil upozorňovať na problémy a otvárať témy, ktoré teraz aj vo vzdialenej budúcnosti ovplyvnia životy nás Košičanov. Na základe podnetov obyvateľov mesta spolu s kolegami z Mestského zastupiteľstva, starostami a občianskymi aktivistami som kritizoval pre obyvateľov nevýhodné zámery SMERáckeho vedenia mesta Košice a presadzoval lepšie alternatívy.  Žiaľ, racionálne návrhy a pripomienky na zlepšenie systému fungovania mesta, jeho inštitúcii a mestských podnikov zásadne končili v antispamovom „koši“ primátora a jeho väčšiny v zastupiteľstve. A to je hlavný dôvod, prečo som sa rozhodol kandidovať. Chcem vrátiť Mesto Košice naspäť jeho občanom, tak, aby namiesto kšeftárskeho a ideologického rozhodovania vo vedení magistrátu tu konečne nastal priestor na racionálne riešenia pre zlepšenie života Košičanov. 

Mesto Košice nemôže fungovať a rozvíjať sa bez svojich obyvateľov. Som jeden z Vás, poďme do toho spolu a všetci Zabojujme o fungujúce Košice,“ hovorí.